ATP Creatine Monohydrate 1+1Kompava K4 Power BCAA instantPRO-ANTIUMFlexit DrinkPoštovné za 1€
ATP Creatine Monohydrate 1+1
Kompava K4 Power BCAA instant
PRO-ANTIUM
Flexit Drink
Poštovné za 1€

Napumpuj svoju pevnú vôľu!

Napumpuj svoju pevnú vôľu!
dátum publikovania: 05.09.2015
Kategória: motivácia

Kam odchádza naše odhodlanie po západe slnka? Naša ranná železná vôľa sa počas dňa akosi „opotrebuje“ a my sa cítime bezbranní voči pokúšaniu. Viete čo mám na mysli... ten koláčik, ktorý sme o 10:00 ráno dvakrát odmietli nás o desiatej večer zviedol. Prečo sa to deje?
 
Myslela som si, že lipnutie na fit životospráve je iba otázkou toho, ako veľmi to chceme. Áno, silná túžba nám pomôže dostať sa cez tvrdé tréningy a udrží nás v bezpečnej vzdialenosti od mandľového masla, ale nie vždy to stačí. 
 
Mnoho výskumníkov sa zhoduje na tom, že pevná vôľa je ako sval. Môže sa unaviť preťažením, ale dá sa cvičením posilniť. Jedna teória hovorí o tom, že pevná vôľa sa „spotrebuje“ , ak sa človek sústredí na jej používanie celý deň. Napríklad, mať pred sebou tácku s koláčikmi celý deň vedie k tomu, že skôr či neskôr podľahnem. Skúsme sa na to pozrieť ako na tréning do zlyhania. 
 
Iná teória tvrdí, že pevná vôľa sa vyčerpá z mentálnej únavy. Ak robíme veľa ťažkých a dôležitých rozhodnutí celý deň, tak sa jednoducho mentálne vyžmýkame a v takom tempe nie sme schopní pokračovať a robiť dobré rozhodnutia.
 
Napokon je však dobré vedieť , že pevná vôľa nie je u nikoho kameň a čas-od času každý zlyhá. Je však pár vecí, ktoré môžeme urobiť na posilnenie našej pevnej vôle.
  1. Pravidelne jesť. Výskum sociálneho psychológa R.F. Baumeistera vybádal, že vôľovéprocesy upadajú, keď jedincovi klesá hladina krvného cukru (glukózy). To vedie k rozporu pre diétarov. Potrebuješ vôľu, na udržanie kalórií na uzde, ale potrebuješ jesť na udržanie pevnej vôle. To je zasa ďalší dôvod, prečo je dobré jesť častejšie malé jedlá (radšej než nejesť nič). Ak sa do jednotlivých jedál počas dňa rozpočíta aj vhodná dávka bielkovín, je to jedna z najlepších stratégií, ktoré vedú k dlhodobému chudnutiu alebo udržaniu váhy.
  2. Vidieť a zabudnúť. Vzhľadom na to, že odolávanie pokušeniu a procesy rozhodovania môžu vyčerpať našu dennú dávku pevnej vôle, je dobré mať plán, ktorý dodržiavame bez reptania. Ak máme plán, obmedzí to naše možnosti na impulzívne konanie.
  3. Brať to s humorom. Výskumníci sa zhodujú na tom, že ak je cieľ vnímaný ako zábava, je oveľa jednoduchšie pravidelné cvičenie pevnej vôle. Zarámujte svoj cieľ do šťastných a úžasných farieb a užívajte si cestu k nemu. Nedovoľte, aby sa vaša myseľ zameriavala na bolesť a odriekanie, pretože to zničí vašu vôľu. Rovnako je dôležité zahrnúť srandu aj do diéty, brať to s humorom, často si aj zo seba uťahovať. Pozývať priateľov na tréning prípadne aj na nejaké to diétne jedlo. Zakomponovať do svojho programu nejaké nové malé výzvy a snažiť sa ozvláštniť si aj málo pestré diétne menu. Napríklad využívaním byliniek a korení v šalátoch. 
  4. Prestať hľadať problémy. Ak si dojedol, odíď z kuchyne. Nechoď do kuchyne kým nie je čas na jedlo. Ak sa budeš motať po kuchyni a hľadať to jedno malé sústo na uspokojenie, koleduješ si o problém a sám sabotuješ svoju vôľu. 
  5. Natankuj oddych a rozptýlenie. Psychická únava vyčerpáva našu vôľu. Takže sa uisti, že dodávaš svojmu telu dostatočný odpočinok každý deň. To znamená 7-9 hodín spánku každú noc a malé pauzy počas dňa. Ak budeš dlhodobo pred niečím utekať, ono si ťa to chytí aj tak.
  6. Váž slová. Veriť, že máš silnú vôľu, ti pomôže ukázať ešte silnejšiu vôľu. Vytváranie tejto sebadôvery našimi myšlienkami je posilňované našimi reakciami. Ak si budeš stále opakovať, že sladkosti sú tvojou slabosťou, alebo že nedokážeš odolať keksíkom, len podporuješ svoje nízke sebavedomie a upevňuješ zlé návyky. Radšej posilňuj svoju vôľu výrokmi ako napríklad: „Robím rozhodnutia, ktoré ma približujú k mojim cieľom. “
  7. Hovor nahlas. Niečo si iba myslieť, a niečo hovoriť sú dve rozdielne veci. Ak niečo vyslovím, mala by som to myslieť vážne. Je to záväzné. Ak to navyše prezentujem okoliu, je to omnoho zaväzujúcejšie. Ak chcem posilniť svoju vôľu, hovorím nahlas o svojich rozhodnutiach. Napríklad: „tento týždeň sa vyhýbam prílohám“. Je to akoby verejná zmluva. Nikto nechce zlyhať na verejnosti. Svedkovia ti pomôžu dodržať tvoje rozhodnutie bez toho, aby museli čokoľvek urobiť. Už len to vedomie ti nedovolí povoliť.
  8. Odmeň sa! Motivujte sami seba. Vytýčte si nejaký cieľ a sľúbte si za jeho splnenie nejakú odmenu. Napríklad: Ak tento týždeň dodržím diétu, pôjdem v nedeľu do kina. Alebo, ak tento mesiac dodržím stravu aj tréning, na konci mesiaca si kúpim nové legíny. Alebo, ak vás motivuje jedlo, ako mňa :) tak si pokojne dajte aj odmenu ktorá sa týka jedla. Hovorí sa tomu aj odložený pôžitok alebo cheat day, niekedy nie je na škodu, treba si ho však zaslúžiť. Teda napríklad: ak 14 dní dodržím o, čo som si predsavzala, v nedeľu si dám na obed čokoľvek na čo budem mať chuť! Potom je už len dôležité, aby sme nezačali obedovať o 10:30 a neskončili o 18:30.
 
Tak čo? Ako vy posilňujete svoju vôľu? Máte nejaké osvedčené tipy - triky? Napíšte nám!
autor článku: Ivana Ungvarská


Najnovšie články časopisu:

Phil Heath Monsters Wheels - tréning nôh

03.05.2016
Meno aktuálneho držiteľa titulu MR. Olympia (2015) netreba predstavovať. Je mnoho čím sa môžeme nehať od Phila inšpirovať, tu je mala ukážka jeho filozofie tréningu nôh. OtázkaAká je tvoja stratégia budovania masívnych nôh?OdpoveďV tréningu nôh je veľmi málo cvikov, ktoré nerobím. Rád trénujem kvadricepsy a hamstringy v jednom tréningu, pričom sa snažím rovnako intenzívne ...

Urob Hip-trust ešte lepším cvikom na zadok

31.03.2016
Je to pravdepodobne najlepší cvik na zadok na planéte. A tu je jednoduchý spôsob ako z neho dostať ešte viac. Horná fáza pohybu vykonávania cviku je najťažšia, väčšina ľudí zlyháva práve v tejto fáze a to hlavne keď je cvik vykonávaný do zlyhania. Boky sa dostávajú stále do nižšej a nižšej polohy s každým opakovaním. Bojovať proti tomuto prirodzenému efektu sa dá ...

Miešaný šalát so slaninou a jahodami

27.03.2016
Fitness recept - Miešaný šalát so slaninou a jahodami sa vyznačuje nízkym obsahom sacharidov, vyšším obsahom bielkovín, vitamínov a minerálov a primeraným obsahom tukov. Šalát sa výborne hodí do nízko sacharidovej diéty, keďže obsahuje len 2g sacharidov na porciu.  Ingrediencie:150g slanina (Tiroler Speck)60g jahody50ml olivový olej10ml ocot s jahodovou príchuťou (alebo podobnou ovocnou ...

Srvátkový proteín pre zníženie svalovej únavy a zrýchlenie regenerácie

27.03.2016
Náročný tréning, napríklad taký, ktorý pozostáva z cvikov preferujúcich excentrickú (negatívnu) fázu pohybu (negatívne opakovania), sa ukázal ako efektívna forma tréningu pre budovanie svalov a sily. Takýto tréning ale spôsobuje väčšie poškodenie svalstva a svalovú únavu, v porovnaní s klasickým, čisto koncentrický tréningom. Bolesť nezregenerovaných svalov spôsobuje zníženie s ...

Dorian Yates - princíp masívneho rozvoja

12.03.2016
Pre mnohých je meno Dorian Yates dôverne známe. Ak však vám predsa len toto meno uniklo, ide o profesionálneho kulturistu z Veľkej Británie, ktorý 6x v rade vyhral prestížny titul MR. Olympia v rokoch 1992-1997. Toto ho radí na 4. miesto v rebríčku titulov hneď za Ronnie Colemanom, Lee Haneym a Arnoldom Schwarzeneggerom.   Otázka znie, prečo sa nehať inšpirovať práve Yatesom? Inšpirovať sa n ...

Váš nákupný košík

Tovarov:
Cena spolu: 0 €
Výživové doplnky - ESHOP - Internetový obchod

ČASOPIS

PARTNERI

Máte záujem o reklamu na tomto mieste?
Nenašli ste svoje obľúbené Fitness zoznam? Skúste nové vyhľadávanie, alebo nám napíšte